piątek, 24 sierpnia 2012

Kirgizja-Chiny 2012 część trzecia.

   Jedziemy w kierunku jednej z największych pustyni  - Takla Makan, jest drugą (po Ar-Rab al-Chali) największą pustynią piaszczystą świata, opowierzchni równej 270 tys. km², - bliskiej powierzchni Polski.
Takla Makan w wielu lokalnych przypowieściach tłumaczonej jest jako 'miejsce śmierci'. Przed wjazdem na pustynię tankujemy na jednej z wielu stacji na której obowiązuje zakaz tankowania motocykli prosto z dystrybutora. Zostajemy wyposażeni w czerwone, duże czajniki i w ten sposób transportujemy paliwo do baków. Procedura dość zabawna i pracochłonna ale na szczęście skuteczna. Od tej pory spalanie motocykli liczymy na czajniki. Wzdłuż drogi prowadzącej przez pustynię rosną posadzone przez ludzi krzaki, mają ona za zadanie chronić drogę przed zasypaniem jej przez piasek. Aby utrzymać roślinność na pustyni co 4 kilometry wykopana jest studnia, pozwalają one również uzupełniać na bieżąco zapasy wody.
Pierwsze kilometry przez pustynię pokonujemy w burzy piaskowej która ogranicza widoczność do kilku metrów. Mimo to jedziemy dalej, piasek dostaje się wszędzie. O zmierzchu zbaczamy z drogi i nocujemy kilka metrów od niej, niedaleko a jednak miejsce okazuje się bardzo9 klimatyczne i urokliwe. Zostawiamy tam wszystkie graty i na lekko rozpoczynamy zabawę na wydmach, na których znów tracę, kilka dni przed wyjazdem założoną, szybkę motocyklową, widocznie nie jest mi dana jazda z szybą.
Kolejnego dnia w czterdziestostopniowym upale pokonujemy resztę drogi przez pustynię, na szczęście już bez burzy pisakowej. Dojeżdżamy w końcu do pięknego, buddyjskiego miasta wykutego w skale a następnie jedziemy w kierunku Kaszgaru. Po drodze spotykamy chińskich motocyklistów
objeżdżających swój kraj na wszelkiej maści, od enduro po choppera, motocyklach o pojemności 125. Wieczorem docieramy na miejsce, znów jesteśmy w Kaszgarze....
 Fotografowaniu nie było końca.


 Kuba próbował pojechać na skróty.Bez użycia koparki motocykl został by na wieki.


Nieźle urządził biednego kierownika budowy drogi :)


 Wjeżdżamy na Takla Makan.


 Pierwsze pokonywanie wydm.

 Burza pustynna, poranek.


 Mam dwa czajniki i nie zawaham się ich użyć.


 Ile czajników pali twój motocykl? :)
 

Zabawa w piaskownicy.


Biwak.


Chińscy bracia motocykliści.


Serdeczności nie było końca.


Już wiemy jakim motocyklem będzie jeździł Sambor w przyszłości.

Pamiątkowe wspólne zdjęcie.
Awaria DRki. Padł uszczelniacz na wałku zdawczym.


Mina mówi sama za siebie, awaria po 1h została usunięta.
podróże motocyklowe wyprawy motocyklowe

1 komentarz: